Incognito 30 éves jubileum
A jó bornak is kell cégér,
interjú Korózs Dániellel
Korózs Dániel egyike azoknak az újhullámos fiatal borászoknak, a kiváló termőhelyekkel rendelkező Egri borvidéken, aki úgy döntött, hogy a lehető legtermészetesebb módon szeretné művelni a szőlőt. Családi borászatuk, a Korózs Szőlőbirtok és Pincészet egyre több borversenyen, – és egyébként a borlapunkon is egyre többféle borral- képviselteti magát.
Hogyan kezdődött a kapcsolatod a szőlőműveléssel és a borkészítéssel?
A szőlőműveléssel édesapám kezdett el foglalkozni hobbi szinten a 90-es években, akkoriban mindenkinek volt szőlője a környéken. Én itt nőttem fel a szőlőben, apával rendszeresen jártunk ki és rengeteg gyerekkori élményem kapcsolódik ehhez, mondhatni a szőlő- és borkultúra az életem természetes része volt.
Nem is volt kérdés számomra, hogy valamikor egyszer ezzel szeretnék foglalkozni, ezért elvégeztem az egyetemen a szőlész-borász szakot is.
Mégis meglehetősen kalandos út vezetett a borászkodásig. Mikor döntöttetek úgy, hogy saját borászatot alapítotok?
2007-ben apa felhagyott a szőlővel, a piacképes táblákat eladta, én épp Budapesten éltem az egyetemisták gondtalan életét és őszintén szólva, ekkor még nem voltak a borászattal kapcsolatos ambícióim teljesen kiforrva.
Aztán egyre jobban kezdett foglalkoztatni a szőlőben rejlő lehetőség, mindig is úgy gondoltam, hogy mivel itt hűvösebb a klíma, ez egy nagyon jó adottság, de tudtam azt is, hogy akkor tud igazán jó minőségű termést adni, ha gondos kezekben van, és jól van művelve.
Így aztán 2013-ban vásároltunk egy 5,8 hektáros fiatal ültetvényt a térségben népszerű fajtákkal egy közeli vulkanikus fennsíkon, azzal az elsődleges céllal, hogy minőségi szőlőt termeljünk. Ehhez jött később 4 hektárnyi meszes talajú terület a Nagy-Eged dűlőben.
Az első években csak saját fogyasztásra készítettünk bort és a szőlőtermés nagy részét értékesítettük. 2017-ben már jelentős mennyiségű prémium szőlőt sikerült eladni borászatoknak.
Ezután kezdett foglalkoztatni az, hogy hogyan lehetne jó bort csinálni, és miért is adnám el a prémium szőlőmet, amikor igazán szép, gyümölcsös és elegáns bort is készíthetnék, amely pusztán szőlőt tartalmaz.
Külföldi kalandozásaim során rendszeresen vettem részt bortúrákon, hogy megismerjem a különböző borászati technológiákat. Ezek közül Burgundiát emelném ki, amely egy nagyon értékes terület, történelmi szőlőbirtokaival és különleges klímájával egyedülálló a világon. Az itt termelt borok a legjelentősebbek és a legdrágábbak közé tartoznak Franciaországban és a világon egyaránt. A párizsi Le Grand Tastingen minden évben hazajáró vendég vagyok, de a párizsi Vinexpot is rendszeresen látogatom.
2018-ban tettem egy kis kitekintést, Gál Tiboréknál borászkodtam, hogy az ott szerzett tapasztalataimat később a családi vállalkozás előnyére fordíthassam.
A Korózs Szőlőbirtok és Pincészet debütálásáig elég rögös utat jártunk be. A 2019-ben tervezett friss ropogós fehér boraink szőlőjét elverte a jég, bár 2021-ben már sikeresen palackozni tudtunk a kékszőlőinkből készült (Kékfrankos, Syrah) 2020-as évjáratú Egri Bikavért, amely már egy magasabb minőséget képviselt, jött a Covid, amely aztán jól keresztülhúzta a számításainkat.
Végül a 2021-es igen jó szüretnek köszönhetően tudtunk már 7500 palack Egri Csillagot is palackozni, így 2023 év elején indulhatott el a Korózs márka a jelenlegi formájában.
Ki milyen feladatot lát el a családi vállalkozásotokban?
Ránk leginkább az jellemző, hogy a szőlőtelepítéstől kezdve mindent saját magunk végzünk, a palackozást és a címkézést a szomszédos nagyobb borászatok segítségével közösen végezzük, így az egész folyamatot az irányításunk alatt tartjuk. A birtok tulajdonképpen egyszemélyes vállalkozásként működik, idénymunkásokkal és természetesen édesapám is rendszeresen besegít. Sokat kell dolgozni, de az innovatív modern gépparkunknak köszönhetően jól lehet menedzselni.
Prémium, organikus, egri…ezzel a 3 szóval jellemzitek magatokat. Bevallom, amikor először találkoztam a boraitokkal eléggé egyértelmű volt, hogy egy nyitott szellemiségű borász vagy és nem mellesleg régió szereplői közül egyértelműen a legjobbak közé tartozol.
Pontosan mit takar a bioszőlészkedés nálad?
Külföldi útjaim során tapasztaltam azt, hogy a klímaváltozás miatt és a fenntarthatóság elterjedésével egy ütemben, a bioborok iránt dinamikusan nő az érdeklődés és ez egyben egy felgyorsult piaci igényt generált. Tokajban ez a trend már jó pár éve elindult.
A szőlőművelés rengeteget változott az elmúlt 50-75 évben, a régi, szövetkezeti rendszerben elkezdődött a műtrágya tömeges felhasználása, a szőlőbetegségeket és kártevőket kiiktatni hivatott növényvédőszerek használata, amelyek felborították a talaj természetes egyensúlyát, eltűntek belőle a természetes mikroorganizmusok, a vegyszerek károsították az ivóvízhálózatot. Ennek az lett a következménye, hogy a talaj már igényli a műtrágyát ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű tápanyagot (nitrogént, foszfort, káliumot) biztosíthasson a szőlőnek, ezáltal a növények a manapság sok kihívást jelentő és folyamatosan változó időjárási viszonyok között kiszolgáltatottá válnak, egyre kevésbé lesznek ellenállóak a betegségekkel szemben.
Nem csak a növekvő piaci igény miatt, hanem a természetes egyensúly visszaállítása miatt is fordultam az ökológiailag fenntartható szőlőművelés felé.
2018-ban a saját gép-és permetezőparkunkat is ez irányba fejlesztettük, azóta 100%-ban bioszerekkel permetezünk és a trágyázásban is 100%-ban bio alapanyagokkal dolgozunk.
2022 óta a Biokontrol Hungária minősíti a szőlészetet.
Mennyiség helyett mindig a minőséget tartottam fontosnak, ezért a borkészítésben is maximálisan törekszünk a minél kíméletesebb megoldásokra. Az erjesztés során, amely tojás alakú lélegző tartályokban, saválló tartályban és hordóban történik vad, naturális és fajélesztőket egyaránt használunk, a biztonságos és mégis egyedi karakterek elérése érdekében.
Persze egyszerűbb volna, ha konvencionálisan művelném a szőlőt és így is készíteném a borokat, de sokkal kisebb a környezeti terhelés és teljesen más az ökológiai lábnyom is, amit hagyunk.
Az vagy, amit megeszel, megiszol.
Milyen borokból áll jelenleg a szortiment?
Nagyságrendileg évente 12.000 palack bort forgalmazunk, a borvidékre jellemző fajták közül a fő mezsgye az Egri Bikavér és az ellenpárjaként ismert Egri Csillag, amely egy teljesen új hullámos fehér házasításból készült (Hárslevelű, Viognier, Leányka, Riesling, Chardonnay) neutrális ízvilágú, mégis elegáns fehér bor.
A világfajták közül Syrahra és a Viognierre koncentrálunk. A Syrah vonal a lelke a borászatnak, ez a csúcsborunk, erre vagyunk a legbüszkébbek és erről vagyunk a leghíresebbek, benn van hazai Michelin csillagos éttermekben is. Nagyon jó ázsiója van, a laikus és szofisztikáltabb borfogyasztó közösség számára is egy elegáns és kifinomult bor, igazi közönségkedvenc. Emlékszem egy időben fél Budapest erről az „etalon” Syrah Superior-ról beszélt és arról, hogy bárány mellé micsoda kitűnő választás. Ez a bor a tavalyi Egri Bor Ünnepén kivívta magának az Ünnep legjobb Egri vörösborának járó elismerést.
Mi a minőségi egri bor titka?
A titok helyi fajtákban, klimatikában és a vulkanikus talajban rejlik, igazán jót tett a szőlőknek az elmúlt 10-20 év klímaváltozása, de azért a technológiai fejlesztések is kellettek ehhez. Nekünk, új generációs borászoknak nincs más dolgunk csak a régi leírások alapján visszanyúlni a borkészítés gyökereihez és maradandót alkotni.
Ha az egri borról van szó, a borkedvelők figyelmét leginkább a még ma is egyedi karakterrel rendelkező emblematikus Egri Bikavér kelti fel, amely magában hordozza a különleges természeti adottságokkal rendelkező borvidék minden jellegzetességét.
A fiatal egri borászokkal karöltve, sokat dolgozunk azon, hogy az Egri Bikavért ne azonosítsák a nyolcvanas évekbeli Egri Bikavérrel.
A Korózs Egri Bikavért választottuk az idén 30 éves éttermünk jubileumi borának, amely limitált kiadású egyedi címkét és díszcsomagolást kapott.
Mesélj, kérlek erről a Bikavérről. Mit szólsz a velünk való együttműködéshez?
Tehát ha Bikavér, akkor csak a legjobb! Ez egy modern, igazi gasztro vörösbor, amely jól illik a magyar ételekhez, és inkább fokozza az étvágyat és az ízeket is, mintsem ledominálná azokat. Ezért olyan helyeken, csúcséttermekben, borszaküzletekben lehet sikeres, ahol van idő és személyzet is arra, hogy elmagyarázzák a vendégnek/vásárlónak, hogy pontosan mit is választott.
Külön öröm és megtiszteltetés számomra, hogy nálatok nagy kedvenccé vált és limitált egyedi címkét kapott, ezáltal egy szélesebb borfogyasztói rétegben indulhat újabb hódító útjára.
Milyen jövőbeli terveid vannak? Mi a víziód?
Vagány, újvilági stílusú borokat készíteni itthonra és exportra, amelyek eljutnak a világ legjobb éttermeibe.
Legújabb telepítéseinkben megjelennek a különböző kékfrankos és kadarka klónszelekciók is, és ha minden kedvezően alakul, a későbbiekben ezekre szeretnénk építeni a nagy-egedi Bikavérünket. Ez egy új prémium Bikavér lesz legalább 80-90% kékfrankos és kadarka tartalommal.
Mi jelenti számodra a legnagyobb elismerést?
Mi jelenti a legnagyobb értéket?
Az első debütálása a boraimnak egy budapesti étteremben volt, a még címke nélküli a Syrah-val, és rengeteg pozitív visszajelzést kaptam. Komolyan meglepődtem, hogy vajon tényleg van ennyire jó?
Számomra a legnagyobb elismerés az, hogy szinte ismeretlen egri gyerekként, a hazai szűkös borpiacon érvényesülni tudok.
Ahogyan egyre idősebb vagyok, sokkal inkább a természet közelsége, a szőlészet az, ahol teljesnek érzem magam, egyre inkább az egyensúlyban, a harmóniában és a történelmi borvidék értékeinek és hagyományainak megőrzésében látom a valódi értékeket.
Ennél tökéletesebb végszót nem is találhattál volna, köszönjük a beszélgetést és sok sikert kívánunk neked a jövőben!
Hírlevél feliratkozás
Nálunk mindig találhatsz valamilyen újdonságot, gasztroprogramot. Ha szeretnél az elsők között értesülni, kövess minket a közösségi médiában, vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!